top of page

2021 Yılını Şekillendirecek İç Tasarım Trendleri

Updated: Jan 4, 2021


Bazı tasarım tercihlerinin ve iç mekan çözümlerinin, özellikle sosyal medyanın katkısıyla, global trendlere dönüştüğünü daha önce görmüştük.


Önümüzdeki yıl ise, tarz ve işlevin birlikte gelişmesini etkileyen öğelerin, bir hikaye anlatma yoluyla, yaşam alanı tasarımlarına dahil edildiği trendlerin yükseleceğini göreceğiz.

Şimdi ön plana çıkacak bu trendlere bir göz atalım!


1.Biyolifik Tasarım


Doğaya karşı artan duyarlılığın ve farkındalığın sonucu olarak gelişen ve doğadan ödünç aldığımız, her metrekaresini yapılaştırdığımız, çevremizin bir bölümüne, yeşili tekrar entegre etmeyi amaçlıyor.


Özellikle ofis ve ticari alanların tasarımında, verimi arttırmak ve stresi azaltmak için tercih edilecek olan Biyolifik Tasarım, trendlerin ötesine geçerek, bir gereklilik haline gelecek.
2.Modern 80'ler


Art Deco akımının geometrik şekillerini, Pop Art'ın canlı renkleri ve ikonik posterleriyle bir araya getirip üzerine biraz da 1950'li yılların Kitsch öğelerinden serpiştirirsek, Modern 80'lerin iç mekan dekorasyonuna ilham vermiş stillerin tarifini verebiliriz.


Abartılı geometrik şekillerin, canlı renklerin ve dikkat çekici, büyük ölçekli, neredeyse hantal oyuncak görünümlü mobilya ve dekoratif ürünlerin tasarımlarını, 2021'de iç mekanlarda sıklıkla göreceğiz.
3.İç Mekan Tasarımında Kemer Kullanımı


İlk olarak Mezopotamya'da ortaya çıktığı düşünülen kemer kullanımı, Roma İmparatorluğuyla devam etmiş, İslâm mimarisinde ise hemen hemen her tür yapıda geniş bir kullanım alanı bulmuş ve günümüzde modern iç mekanlarda artan kullanımıyla dikkat çekiyor.


Bicker Design şirketi, projesinde aynı klasik kemer formunu odak noktası olarak, şömine ve ayna tasarımında tekrarlayarak kullanmış.

4. Nostaljiye Saygı Duruşu


2021'in en dikkat çekici dekorasyon trendlerinden biri, aslında yeni bir trend bile değil, içinde Art Deco, Victorian, grandmillennial estetiğini barındıran, geçmiş yüzyılın tasarım trendleri geri dönüyor, aslında dünya bir süredir vintage akımının etkisi altında, ama daha geleneksel hatlarıyla ve daha büyük kitlelerin bu akıma ilgi duyacağı, tasarım çevrelerinde konuşuluyor. Özellikle dijital ortamda, vintage ve antika alışverişi kolaylaştıran online siteler aracılığıyla, bu parçalara dünyanın her yerinden ulaşmak daha mümkün. Dantellerin ve çiçek desenli duvar kağıtlarının, antik çinilerin, daha modern çizgi ve malzemelerle ortaya çıkacağı bu dönemde, büyük annelerimizden kalan aile yadigarlarını, tozlanmış yerlerinden çıkarıp, yaşam alanlarımızda gururla sergilemenin zevkini yaşamaya başlayabiliriz.
5. Sıcak, Toprak Tonlar ve Dokular

Hygge karakterlerini yansıtan, sıcak nötr tonlar ve zengin toprak dokular, 2021'in en popüler renk trendlerinden biri olacak gibi görünüyor, taba ve karamel gibi sıcak ve doğal renklerle, krem rengi gibi nötr renklerin ve seramik, çömlek, kil gibi malzemelerin kullanıldığı el yapımı ürünlerde, doğal dokularının ön planda olacağı öngörülüyor.6. Lüks Minimalizm


İlkbahara doğru sıklıkla göreceğimiz trendlerden biri ise, lüks minimalizm konsepti olacak gibi görünüyor, kişisel alanlarımızda, mermer, doğal ahşap ve pirinç materyallerin ve dikkat çekici büyük parçaların oluşturduğu dekor ürünlerinin kullanımının artacağı, daha az dekorla sade ama lüks bir alan oluşturabileceğimiz parçalara, ilginin artacağı öngörülüyor.

29 views0 comments
Post: Blog2 Post
bottom of page